Tutkija löi faktat tis­kiin: Näin hyvin gal­lu­pit ovat osuneet koh­dil­leen ennen vaaleja

Vielä ei kannata kuuluttaa kokoomusta vaalien toiseksi suurimmaksi puolueeksi ja perussuomalaisia kolmosiksi, vaikka viimeisien mielipidemittausten ja vaalien välillä on enää muutama päivä aikaa.

Keskusta on ottamassa kyselyjen mukaan selvän vaalivoiton Pohjois-Pohjanmaalla.
Keskusta on ottamassa kyselyjen mukaan selvän vaalivoiton Pohjois-Pohjanmaalla.
Kuva: Mauri Ratilainen/com.pic

Vielä ei kannata kuuluttaa kokoomusta vaalien toiseksi suurimmaksi puolueeksi ja perussuomalaisia kolmosiksi, vaikka viimeisien mielipidemittausten ja vaalien välillä on enää muutama päivä aikaa.

Todennäköisesti viimeisimmät gallupit näyttävät puolueiden mittasuhteet suunnilleen oikein, mutta viimeisimpien mielipidemittausten tulokset saattavat heitellä varsinaiseen vaalitulokseen verrattuna jopa muutamalla prosentilla.

Tämä selviää eduskuntatutkimuksen keskuksen erikoistutkijan Erkka Railon torstaisesta blogikirjoituksesta, jossa hän esittelee tilastoja eduskuntavaaleista vuosilta 1999–2011.

Tilastopaketissa verrataan Taloustutkimuksen viimeisimpien mielipidemittausten tuloksia vaalien lopullisiin tuloksiin. Tilastoihin on otettu mukaan kuuden suurimman puolueen, eli kokoomuksen, keskustan, demarien, perussuomalaisten, vihreiden ja vasemmistoliiton tulokset.

Taloustutkimus on onnistunut parhaiten kokoomuksen kannatuksen ennakoimisessa. Heittoja on tuloksissa on ollut kokoomuksenkin kohdalla. Vuoden 2007 vaaleissa kokoomus sai 1,9 prosenttiyksikköä ennakoitua paremman vaalituloksen.

Keskustan kohdalla gallupit ovat osoittaneet huomattavasti positiivisempaa tulosta, mihin puolue on lopulta päätynyt. Vuonna 2007 vaalitulos oli 1,6 prosenttiyksikköä huonompi ja vuonna 2011 peräti 2,8 prosenttiyksikköä huonompi kuin viimeisin mielipidemittaus.

”Ehkä konservatiiviset keskustan kannattajat ovat jo pelkästä kansalaisvelvollisuudesta väittäneet äänestävänsä keskustaa, mutta jääneetkin vaalipäivänä kotiin” Railo arvelee kirjoituksessaan.

Demarien kohdalla Taloustutkimus on johdonmukaisesti arvioinut puolueen kannatuksen alakanttiin. Viime eduskuntavaaleissa demarit sai 1,1 prosenttiyksikköä paremman tuloksen kuin ennusteessa oletettiin.

Perussuomalaiset on saanut vuosien 2003, 2007 ja 2011 eduskuntavaaleissa selvästi paremman tuloksen kuin mitä gallupit ovat osoittaneet.

Railon kirjoitus ja tilastot eduskuntatutkimuksen keskuksen blogissa

Ilmoita asiavirheestä