Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Uu­dis­ra­ken­ta­mi­nen pilaa Oulun ar­vok­kai­ta mai­se­mia

Kysymyksiä Oulun kaupunginarkkitehdille, kaavoituksia hyväksyville valtuutetuille ja oululaisille.

OP:n uudisrakennus. Näinkö meillä tehdään: ensin rakennetaan ja sitten katsotaan, miten uusi, korkea rakennus asettuu naapureihinsa?

Terwa Tower. Suunniteltu hotelli peittää kivasti näkymän kaupunkilaisten olohuoneesta Pikisaareen. Arkkitehdin sanoja soveltaen (Kaleva 3.1.): Arina ei tässä tapauksessa osoita diplomatiaa, eikä ole visioissaan kohtuullinen, vaan ahnehtii liikaa ja pyrkii maksimoimaan voittoa, pilaamalla turisteille suunnatulla tornilla sekä saaren että maiseman. Myös arkkitehtuuriltaan ainutlaatuiset teatterimme ja kirjastomme tarvitsevat ehdotonta suojelua Terwa Towerilta.

Pikisaari. Sivakan informaatiotilaisuudessa kuultua: tänne voi rakentaa täysin vanhaan rakennuskantaan sopimattomia rivitaloja, koska taloja on saareen pystytetty ennenkin. Näinkö meillä suojellaan kaupunkimme helmeä?

Nyt viimeistään on aika keskittyä vain vanhojen rakennusten remontointiin asuttavaan kuntoon. Maassamme on onneksi hyviä esimerkkejä kaupungeista, joissa osataan arvostaa vanhaa puutaloarkkitehtuuria. Tervemenoa tutustumaan!

Jos me emme missään vaiheessa ymmärrä jarruttaa historiallisen Pikisaaren hävittämistä, emme saa/ansaitse kiitosta tulevilta sukupolvilta.

Eira Ruokonen

Oulu