Us­kal­taa­ko perheen pe­rus­taa jo opis­ke­lu­vuo­si­na – Pau­lii­na Majava uskalsi ja hän neuvoo muita: "Ei kannata pelätä elämää"

Voiko perheen perustaa jo opiskeluvuosina, miettii moni, joka kuulee biologisen kellonsa tikittävän. Toista tutkintoaan Oulun yliopistossa opiskeleva Pauliina Majava päätyi omissa pohdinnoissaan siihen, ettei elämää kannata pelätä.

Pauliina Majava opiskelee Oulun yliopistossa historiaa. Häntä ei haittaa, jos lapset Emmi (vas.) 11, Amalia, 13, ja Eemil, 9, välillä keskeyttävät opiskeluhommien tekemisen.
Pauliina Majava opiskelee Oulun yliopistossa historiaa. Häntä ei haittaa, jos lapset Emmi (vas.) 11, Amalia, 13, ja Eemil, 9, välillä keskeyttävät opiskeluhommien tekemisen.
Kuva: Ester van Dam

Tyypillisenä arki-iltana Oulun yliopiston historian opiskelija Pauliina Majava, 40, istuu keittiön pöydän ääressä kirjoittamassa gradua kotonaan Pudasjärvellä.

Hetken päästä Eemil, 9, tulee kysymään neuvoa. Välillä Emmi, 11, puolestaan tarvitsisi apua hiusten laitossa. Eikä ole harvinaista, että Amalia, 13, saapuu ukulelen kanssa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä