Unelma fi­naa­leis­ta elää, mutta AC Oulu Volley kaipaa nyt Samuel Jack­ma­nil­ta ja Jan He­le­niuk­sel­ta parasta pöytään

-
Kuva: Maiju Pohjanheimo, Liubov Alekseeva

Aivan kuin olisimme nähneet tämän joskus ennen. On kevät ja Sami Kurttilan valmentama joukkue jyrää pudotuspeleissä voitosta voittoon.

Moni oululainen lentopallon ystävä muistaa kevään 2010, kun Sun Volley rynnisti Kurttilan johtamana Suomen mestariksi. Ryhmä ei pullistellut sarjan nimekkäimmällä kokoonpanolla, mutta pudotuspelien aikana ryhmä kasvoi paljon osiensa summaa suuremmaksi ja oli finaaleissa täysin horjumaton – jopa ylivoimainen.

Samantyyppiset ennusmerkit kuvastuivat AC Oulu Volleyn otteissa, kun puhtaalla pelillä selvitetyn Tiikerit-puolivälieräsarjan jatkoksi liigatulokas aloitti viime viikolla semifinaalit kahdella sensaatiomaisella voitolla hallitsevasta mestarista Akaa-Volleysta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä