Ul­ko­mi­nis­te­ri Rubio sanoo, ettei Yh­dys­val­lat hyväksy mitään maksuja Hor­mu­zin­sal­mel­la

Rubio saapui tiistai-iltana Arabiemiraattien pääkaupunkiin Abu Dhabiin. Rubio on torstaihin asti jatkuvalla matkalla Persianlahden rantavaltioissa.

Abu Dhabi
Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio tapaa keskiviikkona Abu Dhabissa Arabiemiraattien johtajan ja jatkaa sieltä Kuwaitiin ja Bahrainiin. Bahrainissa Rubio osallistuu Persianlahden yhteistyöneuvoston GCC:n kokoukseen.
Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio tapaa keskiviikkona Abu Dhabissa Arabiemiraattien johtajan ja jatkaa sieltä Kuwaitiin ja Bahrainiin. Bahrainissa Rubio osallistuu Persianlahden yhteistyöneuvoston GCC:n kokoukseen.
Kuva: ERIC LEE / AFP / Lehtikuva

Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio sanoo, ettei Yhdysvallat salli minkään valtion periä tulleja tai maksuja Hormuzinsalmella.

– Se on kansainvälinen vesiväylä, eikä siellä purjehtimisesta saa kansainvälisen oikeuden mukaan periä maksuja, Rubio sanoi tiistaina laskeuduttuaan Abu Dhabiin.

– En usko, että meidän täytyy ketään suostutella tässä asiassa. Uskon, että kaikki valtiot tällä alueella ovat samaa mieltä meidän kanssamme, Rubio jatkoi.

Aiemmin tiistaina Iran ja Oman ilmoittivat yhteisessä lausunnossaan aikovansa selvittää Hormuzinsalmen tulevaa hallinnointia ja palveluista perittäviä maksuja. Maat korostivat lausunnossa oikeuksiaan aluevesiinsä.

Rubio tapaa keskiviikkona Abu Dhabissa Arabiemiraattien johtajan ja jatkaa sieltä Kuwaitiin ja Bahrainiin. Bahrainissa Rubio osallistuu Persianlahden yhteistyöneuvoston GCC:n kokoukseen. GCC:n jäseniä ovat Kuwait, Saudi-Arabia, Bahrain, Qatar, Arabiemiraatit ja Oman.

Rubio pyrkii matkallaan rauhoittelemaan liittolaisia sen jälkeen, kun Yhdysvallat on allekirjoittanut Iranin kanssa alustavan rauhansopimuksen.

Ilmoita asiavirheestä