Tilaajille

Ul­ko­mail­la pyöri mainos, jossa lu­mi­vyö­ry jääh­dyt­ti nuorten juomat – niin Haa­pa­jär­ves­tä tuli tee­kau­pun­ki

Haapajärvellä on kehitetty teen ympärille monenlaista toimintaa.

Kulttuuriohjaaja Soili Pentikäinen esittelee valtavaa teekuppia, jonka on tehnyt paikallinen kädentaitaja.
Kulttuuriohjaaja Soili Pentikäinen esittelee valtavaa teekuppia, jonka on tehnyt paikallinen kädentaitaja.
Kuva: Tanja Kopsa

Viime vuosituhannen lopulla Euroopassa pyöri mainos, jossa joukko lumessa kulkeneita nuoria sai jääteensä jäähtymään tarpeeksi kylmäksi lumivyöryn avulla. Paikan nimi oli Haapajärvi.

– Se ei ole koskaan täysin selvinnyt, miksi mainokseen oli otettu juuri Haapajärven nimi, mutta epäillään, että hiihtäjä Mika Myllylän kotipaikan nimi kuulosti portugalilaisten mielestä kivalta, kertoo kulttuurituottaja Soili Pentikäinen.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat, podcastit, videot ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä