Työ­ter­veys­lää­kä­rei­tä haetaan jat­ku­vas­ti Oulussa – asiak­kai­den mukaan pal­ve­lun­saa­ta­vuus Työ­ter­veys Vir­ras­sa on hei­ken­ty­nyt

Oulun kaupunki myy Työterveys Virran Pihlajalinnalle, jonka toimitilat sijaitsevat Oulun keskustassa Isollakadulla.
Oulun kaupunki myy Työterveys Virran Pihlajalinnalle, jonka toimitilat sijaitsevat Oulun keskustassa Isollakadulla.
Kuva: Linnea Ohtamaa

Useat Työterveys Virran asiakkaat, jotka ovat Oulun kaupungin työntekijöitä, ovat kokeneet, että palvelun saatavuus on huonontunut viime aikoina.

Esimerkiksi akuutin, työtapaturmasta johtuvan vaivan kanssa lääkäriajan olisi saanut syksyllä vasta kolmen päivän päähän. Kiireettömän asian kanssa jonoa on ollut alkuvuodesta yli kolme viikkoa.

Virran toimitusjohtajan Tuomas Kopperoisen mukaan lääkäreiden rekrytoinnissa ei ole ollut ongelmia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä