Tilaajille

Tuulia Sal­me­lan atel­jees­sa Hau­ki­pu­taal­la syntyy mitä vä­rik­kääm­piä lankoja ko­ti­mai­ses­ta vil­las­ta, erään lan­ka­laa­dun takaa löytyy lä­hi­ti­lan On­ne­li-lam­mas

Kalevala inspiroi Tuulia Salmelaa, kun hän käsinvärjää lankoja Louhittaren Luolassaan. Haukiputaalainen yrittäjä liputtaa suomalaisen villan puolesta, ja kertoo sen olevan mainettaan pehmeämpää.

Louhittaren Luolan takahuoneessa pöydät notkuvat isoista kattiloista. Niissä lilluu toinen toistaan hehkuvamman värisiä lankamyttyjä.

– Tämä Taikuri on yksi omista suosikeistani, Tuulia Salmela toteaa kun hän puristelee sini-vihreän sävyisestä lankavyyhdistä enimmät vedet pois.

Tässä tilassa Haukiputaan keskustassa sijaitsee Salmelan lankaliike, sekä taiteilijan ateljee, jossa hän värjää käsin erilaisia lankoja.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä