Tilaajille

Tutkija Oulun säh­kö­pos­ti­ju­pa­kas­ta: Ilman asia­kir­jo­ja toi­mit­ta­ja on ihmisen lau­su­man ar­moil­la – säh­kö­pos­tien voi olettaa olevan jul­ki­sia

Kalevan haastattelema tutkija muistuttaa, että viranomaiset toimivat asiakirjoilla. Asiakirjoista näkyy, mitä viranomaisessa on tehty, milloin ja miten.
Kalevan haastattelema tutkija muistuttaa, että viranomaiset toimivat asiakirjoilla. Asiakirjoista näkyy, mitä viranomaisessa on tehty, milloin ja miten.
Kuva: Vesa Joensuu/Arkisto

Kalevan toimitus yrittää selvittää Oulun kaupungin sähköpostiviestejä, jotka liittyvät yhdyskuntajohtaja Matti Matinheikin varoituksen valmisteluun. Viestejä koetettiin saada Oulun kaupungilta tietopyynnöllä, mutta kaupunki ei suostunut luovuttamaan sähköposteja.

Kalevan toimittaja valitti kaupungin päätöksestä hallinto-oikeuteen.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä