Edellinen hallitus teetti selvityksen Turun tunnin junan kannattavuudesta. Hanke todettiin turhaksi niin taloudellisesti kuin ympäristön kannalta.
Tämän vuoksi keskusta esitti eduskuntavaalien alla, että tunnin junaan ei laiteta rahaa. Kokoomuksen ja perussuomalaisten hallitus kuitenkin sitoutui pääomittamaan sitä lähes puolella miljardilla eurolla.
Keskusta esitti syksyllä eduskunnassa vaihtoehtobudjetissaan, että tunnin junan rahoitus peruttaisiin ja että säästyneet rahat käytettäisiin maanteiden kunnostamiseen ja rakennushankkeisiin koko Suomessa.
Väyläviraston mukaan maanteiden korjausvelka kasvaa vuoteen 2027 mennessä 500 miljoonalla eurolla. Siis aika lailla saman verran kuin hallitus on laittamassa hukkainvestoinneiksi arvioituun ja veronmaksajille kalliiksi tulevaan tunnin junaan.
Koko Suomen kasvupaketilla voisimme edistää työllisyyttä ja talouden nousua koko maassa. Esitimme samalla, että osa rahoista käytettäisiin erikseen Itä- ja Pohjois-Suomeen.
Keskustan esitys ei kuitenkaan kelvannut kokoomukselle ja perussuomalaisille, vaan he äänestivät sitä vastaan. Samoin he äänestivät vastaan, kun esitimme muun muassa työmatkavähennyksen leikkauksen ja yksityistieleikkausten perumista, ammattidieselin käyttöönottoa, maatalouden tuotantorakennusten kiinteistöveron poistoa ja turpeen energiaveron laskemista nollaan.
Edellä mainitut muutokset hallituksen politiikkaan olisivat olleet tärkeitä ihmisille ja yrityksille koko maassa. Hallituksen politiikka onkin valitettavasti näyttäytynyt alueita syrjivänä ja palveluita keskittävänä. Sen vuoksi keskustelimme eduskunnassa muutama viikko sitten hallituksen alueellisesti syrjivästä politiikasta keskustan välikysymyksen pohjalta.
Valtiovallan ei pidä unohtaa, että Itä-Suomi on kärsinyt pahiten Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan. Alueen yritykset ja ihmiset ovat joutuneet rajan sulkeuduttua erityisiin vaikeuksiin.
Pohjois-Suomen merkitys taas kasvoi turvallisuustilanteen muutosten takia aivan uudelle tasolle. Tarvitsemme toimivat maayhteydet Ruotsiin ja Norjaan, mikäli Itämeri menisi kiinni.
Luonnonvaroihin perustuvista yritysten investoinneista suuri osa on tulossa Pohjois-Suomeen. Tämän vuoksi tarvitsemme sijoittamista muun muassa pohjoisen liikenteeseen, koulutukseen ja yrittämiseen. Hallitus kirjasi pohjoisen ohjelman hallitusohjelmaansa, mutta ei ole varannut sille euroakaan rahaa.
Turhan tunnin junan rahoittaminen on surkuhupaisa esimerkki hallituksen arvovalinnoista, kun samaan aikaan muu Suomi jätetään oman onnensa nojaan. Jos hallitus ei kuuntele keskustaa, ehkä se kuuntelee elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlaa, joka kehotti hallitusta luopumaan tunnin junan rahoittamisesta?
Yhteisiä rahoja tulee käyttää viisaasti ja koko Suomen hyödyksi.
Pekka Aittakumpu
kansanedustaja (kesk.), Oulu