Itsenäisyyspäivä: Näin suuri paraati Oulussa jär­jes­te­tään

Kolumni: Suo­ja­tien ylit­tä­mi­nen Oulussa on uh­ka­pe­liä hen­gel­lä

Kunniamerkit: Katso, ketkä poh­jois­suo­ma­lai­set saivat it­se­näi­syys­päi­vän kun­nia­mer­kit

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Tu­lo-on­gel­ma kuriin kaa­voit­ta­mal­la – Oulussa on useita ase­ma­kaa­vo­ja, jotka ovat vii­py­neet val­mis­te­lus­sa jopa vuo­si­kym­me­niä

Oulun kaupungin talous on huonossa jamassa, se tiedetään. Menot ovat kohtuulliset, mutta tuloja on vuosi toisensa jälkeen liian vähän. Tarkemmin sanottuna veronmaksajia on liian vähän: niin ihmisiä kuin yrityksiäkin. Vetovoima, pitovoima, veroprosentti, palvelut, hintataso – kaikki nämä vaikuttavat siihen, minkälaisia palveluita Oululla on varaa tarjota lähitulevaisuudessa.

Oulun pitkän aikavälin kasvuennuste ei näytä ruusuiselta. Joudumme todella tekemään töitä sen eteen, että kaupunki on houkutteleva vaihtoehto asuinpaikaksi ja yrityksen perustamiseen. Kaikista tärkein asia Oulun houkuttelevuuden lisäämiseksi ovat peruspalvelut. Se tarkoittaa, että liikenne pelaa, lääkäriin pääsee, koulussa opitaan ja että kaavoitus on sujuvaa.

"Myös kaavoitus on kunnan palvelua, jonka ongelmat heijastuvat suoraan Oulun kaupungin tuloihin."

Oulussa on useita asemakaavoja, jotka ovat viipyneet valmistelussa jopa vuosikymmeniä (Kaleva 24.11.2020).

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.