Tui­ras­ta tuli Oulun Vantaa, ja tästä syystä se on ongelma – Maa­han­muut­ta­ja­per­he palk­ka­si lap­sil­le ko­ti­opet­ta­jan kie­li­tai­don tueksi

Tuiran koulussa lähes joka kolmas oppilas puhuu äidinkielenään vierasta kieltä. Asiantuntijoiden ja koulun rehtorin mukaan vieraskielinen hyötyy toisista vierasta kieltä puhuvista, mutta vain tiettyyn pisteeseen asti.

Isä Vineeth Kaimal, äiti Manju Khrishna Haridas ja lapset Aryan Krishna (vas.), Dyan Vineeth ja Ayan Nambiar pitävät ulkoilemisesta Tuiran lähimaastossa.
Isä Vineeth Kaimal, äiti Manju Khrishna Haridas ja lapset Aryan Krishna (vas.), Dyan Vineeth ja Ayan Nambiar pitävät ulkoilemisesta Tuiran lähimaastossa.
Kuva: Tiina Wallin

Tuirassa asuvien Vineeth Kaimalin ja Manju Krishna Haridasin perheessä eri kielten sekoittuminen on kiinnostavaa kuultavaa.

Viisihenkisen intialaisperheen lapset katsovat piirrettyjä välillä suomeksi, välillä englanniksi. Aikuiset saattavat katsoa Yle Areenasta Luottomiestä ja kuuntelevat autossa Yle X -radiokanavaa.

Äidinkielenä perheessä puhutaan malajalamia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä