Taidetapahtuma Art Ii Biennaali tuo kansainvälistä nykytaidetta Iihin kesäkuun puolivälissä. Tapahtuman teemana on tänä vuonna tuli.
Biennaaliin kutsutut taiteilijat tulevat Suomesta ja Euroopasta. Heidän teoksensa käsittelevät eri tavoin tulen olemusta, sen tuhovoimaa sekä sen kykyä luoda uutta, Biennaali kertoo tiedotteessaan.
Tuliteema täydentää Biennaalien elementtisarjan: edellisillä kerroilla teemoina ovat olleet vesi, maa ja ilma.
Tapahtuman avajaisia vietetään torstaina 13. kesäkuuta Taidekeskus Kulttuurikauppilassa ja Vanhan Haminan taideaitoilla.
Avajaispäivänä vieraaksi saapuvat palkitut elokuvantekijät Markku Lehmuskallio ja Anastasia Lapsui. Nätteporin auditoriossa näytetään elokuvat Matka – Nedarma ja Tapiola. Illalla sytytetään tuli Nätteporin rannassa Lithic Alliancen teoksen äärellä.
Perjantaina 14.6. Taideaitoilla teoksiaan esittelevät valokuvaaja Harri Pälviranta ja mediataiteilija Eivind. H. Natvig. Tilaisuudessa esiintyvät Alina ja Elisa Sakko teoksellaan Phase along.
Lauantaina 15.6. Ympäristötaidepuistossa julkaistaan puiston uusi pysyvä teos, Antti Laitisen ja Hanna Saarikosken Fenixpuu.
Sunnuntaina Lähde-puistossa voi osallistua liikunnalliseen performanssiin Andrea Palastin johdolla. Avajaisviikonloppu päättyy kuraattorien esittelykierrokseen, jossa kierretään kaikki Biennaalin teokset.
Gallerianäyttelyt ovat avoinna heinäkuun loppuun saakka.
Art Ii Biennaalin koko ohjelmisto löytyy osoitteesta www.artii.fi. Kaikkiin tapahtumiin on vapaa pääsy.
Biennaali on yksi Ii650-juhlavuoden tapahtumista ja osa Oulu2026-kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmatuotantoa.
Joka toinen vuosi järjestettävää Art Ii Biennaalia tuottaa Kulttuurikauppila. Tapahtuman kuraattoreina toimivat iiläinen valokuvaaja Antti J. Leinonen ja oululaislähtöinen, Zürichissä asuva ja työskentelevä kuvataiteilija Riikka Tauriainen.