Tilaajille

Trak­to­ri­mön­ki­jät nou­si­vat nuorten suo­sioon, myös on­net­to­muus­mää­rät kas­vus­sa – "15-vuo­tiaa­na ym­mär­ret­tä­väs­ti kiin­nos­taa me­no­pe­li, jolla voi ajaa jopa 60 ki­lo­met­riä tun­nis­sa"

Suomen teillä liikkuu kasvavissa määrin traktorimönkijöiksi kutsuttuja ajoneuvoja.

Suomen teillä liikkuu kasvavissa määrin traktorimönkijöiksi kutsuttuja ajoneuvoja. Ajoneuvojen yleistyessä on kasvanut myös niillä sattuneiden onnettomuuksien ja henkilövahinkojen määrä.

Viiden viime vuoden aikana traktorimönkijöiden määrä on noin kaksinkertaistunut, ja vuoden 2020 lopussa niitä oli ajoneuvokannassa noin 56 000. Kaikki eivät ole liikennekäytössä.

Tuoreen tilaston mukaan vuodesta 2018 vuoteen 2019 kaikkien niiden liikennevakuutuksesta korvattujen vahinkojen määrä, joissa traktorimönkijä oli osallisena, kasvoi noin 40 prosenttia runsaaseen 600:aan kappaleeseen.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä