To­rin­ran­nan lai­tu­ri­alue uu­si­taan lä­hi­vuo­si­na – ny­kyi­set lai­tu­ri­ra­ken­teet ovat pääs­seet erit­täin huonoon kuntoon

Kaupunki tavoittelee, että laiturialueen peruskorjaus tehdään vuosien 2024–2027 aikana.

Oulun torirannan laiturialue uusitaan lähivuosien aikana, koska nykyinen laituri on lähellä käyttöikänsä loppua. Se on osin pahasti painunut, ja koko puulaiturissa on runsaasti lahovaurioita. Uusiminen pitäisi laiturista tehtyjen tutkimusten perusteella tehdä heti, sillä pohjoispäädyn ja laiturin alla oleva tukiseinä ovat huonossa kunnossa.

Jos laituria ei heti uusita, tulee se ottaa tehostettuun tarkkailuun ja seurata kuntoa, kehotetaan torinrannan laiturin ympäristösuunnitelmassa. Tavoitteena on, että laiturialueen peruskorjaus tehdään vuosien 2024–2027 aikana.

Laiturialueen peruskorjausta esitetään välillä Kaarlenväylä–Kiikelinsilta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä