Neuleperinteen sitkeät vaalijat
Anne-Maria Haapala ja Auli Sipola ryhtyivät elvyttämään saaren vanhaa neuleperinnettä: kansainvälisestä Tikkuröijypiiristä lähti kipinä myös neuleen historiaa valottavaan neulekirjaan. Hailuotolainen tikkuröijy on Suomen ainoa säilynyt kalastajaneule.
Toivottavasti sinua ei palele. Hailuotolaista kalastajaneuletta, tikkuröijyä on neulottu kautta historian rakkaalle ihmiselle. Jo 1800-luvulla kehitetty neule on lämmittänyt meren pärskeissä joskus pitkilläkin kalan- ja hylkeenpyyntimatkoilla.
– Tikkuröijyyn on liittynyt aina rakkautta, huolenpitoa ja rohkeutta. Niitä ovat neuloneet saaren naiset pojilleen, sulhoilleen ja kalastajamiehilleen, muotoilevat hailuotolaiset Auli Sipola ja Anne-Maria Haapala.
Nyt Sipola sivelee kirjan pintaa Marjaniemen Luovo-hotellin tiloissa. Hänestä siinä on yllättäen jotain samaa karheutta kuin tikkuröijyssä, joka neulotaan vanhan perinteen mukaisesti värjäämättömästä suomenlampaan karstavillalangasta.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut