Tiis­tai-il­lan ou­lu­lai­nen hauik­sen­näyt­tö – Etta nuiji PerPo:n tylysti lat­tian­ra­koon len­to­pal­lo­lii­gan poh­joi­sen der­bys­sä

Päävalmentaja Olli Kuoksan mukaan syksyn 2020 joukkue saattaa olla hänen pitkän Etta-uransa tulivoimaisin.

Nuutti Niinivaara (vas.) on noussut Ettan avainpelaajien joukkoon. Keskitorjuja antoi taas hyvää taustatukea joukkueensa hyökkäyspelin ykköspyssyille.
Nuutti Niinivaara (vas.) on noussut Ettan avainpelaajien joukkoon. Keskitorjuja antoi taas hyvää taustatukea joukkueensa hyökkäyspelin ykköspyssyille.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Olli Kuoksalla on menossa 12. kausi Lentopalloseura Ettan päävalmentajana. Pestinsä aikana Kuoksa on nähnyt ja kokenut kaiken mahdollisen: debyyttikautensa 1-sarjapelit puolapuiden reunustamissa pikkupaikkakuntien jumppasaleissa, mutta myös kevään 2019 hurmoksen, jonka aikana Etta eteni liigan finaaleihin.

Syksyn 2020 Ettan tarina on vielä lyhyt, toistaiseksi kolmen liigapelin mittainen.

Vaikka otos on suppea, Kuoksa sanoo, että nykyisessä joukkueessa on jotain erityistä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä