Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Tie­teel­lis­ten lehtien ka­toa­mi­nen ei johdu avoi­muu­des­ta

Viitaten Pekka Rahkon (Kaleva 17.9.) kirjoittamaan kolumniin Error 404 not found – Avoin tiede ei ole ikuista, jossa viitataan Laakso et. al Arxiv-julkaisuarkistossa julkaisemaan tutkimukseen avoimena ilmestyvien tiedelehtien katoamisesta internetistä. On tärkeää, että asiasta keskustellaan julkisuudessa. Haluamme kuitenkin tarkentaa kuvaa tieteen avoimuuden tavoitteesta.

Rahkon kolumni antaa yksipuolisen kuvan digitaalisessa muodossa julkaistavan tieteen säilyvyydestä. Kolumnin otsikko antaa ymmärtää, että kysymys verkossa julkaistavan tieteellisen tutkimuksen pitkäaikaisesta säilyvyydestä olisi vain aineistonsa avoimesti ja vapaasti kaikkien saataville julkaisevien open access -lehtien ongelma.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut