Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) suosittelee uutta koronarokotteen tehosteannosta iäkkäille ja riskiryhmiin kuuluville. THL suosittelee syystalvella uutta tehosteannosta 65 vuotta täyttäneille, riskiryhmiin kuuluville 18 vuotta täyttäneille ja voimakkaasti immuunipuutteisille 12 vuotta täyttäneille.
Kyseessä on sama joukko ihmisiä, joille suositeltiin tehosteannosta myös viime syystalvena. Yli 65-vuotiaita on noin 1,3 miljoonaa, nuorempia riskiryhmäläisiä noin 600 000.
THL:n arvion mukaan koronavirustilanne on Suomessa ollut kesällä rauhallinen, mutta virusta voi syksyn ja talven aikana esiintyä taas aiempaa enemmän. Uusi rokotetehosteannos on THL:n mukaan siksi tarpeen suojaamaan vakavan koronaviruksen aiheuttaman taudin riskissä olevia väestöryhmiä ja vähentämään sairaalahoidon tarvetta. Tällä hetkellä käytännössä kaikki koronaan liittyvät kuolemat tapahtuvat näissä väestöryhmissä.
Perjantaina julkistetun suosituksen mukaan tehosteannos annettaisiin uudella koronarokotteella, joka on räätälöity viruksen XBB.1.5-omikronvarianttiin. XBB.1.5-varianttia on kutsuttu myös Krakeniksi.
Annos vain riskiryhmäläisille
Sosiaali- ja terveydenhuollossa työskenteleville suositellaan uutta tehostetta vain, jos he muuten kuuluvat rokotesuosituksen kohderyhmään. THL:n asiantuntijalääkäri Mika Muhonen sanoo tiedotteessa, ettei koko väestön rokottamiselle ole lääketieteellistä perustetta.
– Alle 65-vuotiailla, joilla ei ole vakavalle koronataudille altistavia sairauksia, aiemmin suositellut kolme rokoteannosta sairastetut koronataudit mukaan lukien antavat yhä hyvän suojan vakavaa koronatautia vastaan, sanoo Muhonen.
Muhonen jatkaa asiasta STT:lle ja sanoo, että riskiryhmiin kuulumattomat eivät voi tehosterokotetta edes saada esimerkiksi apteekista. Tilanne on siis erilainen kuin influenssarokotteella, jota suositellaan hyvin monille, mutta vain osa saa sen maksutta.
– Rokotteet eroavat siinä, että influenssarokote voi torjua tartunnoista jopa 80 prosenttia. Vielä vuoden 2021 aikana myös koronarokote esti tartuntoja, mutta omikronmuunnoksen tultua vuosien 2021–2022 vaihteessa edes variantin mukaan räätälöity koronarokote ei ole enää antanut kunnollista suojaa tartuntoja vastaan.
Viime syystalvena annettujen, varianttiräätälöityjen tehosteannosten suojateho tartuntaa vastaan oli parhaimmillaan vain noin 30 prosenttia, ja se laski muutamassa kuukaudessa kymmeneen prosenttiin. XBB-linjojen ilmaantumisen jälkeen suoja tartuntaa vastaan on heikentynyt entisestään.
– Näin huonosti tartuntasuojaa tuovia rokotteita ei anneta koskaan tartuntasuojan takia. Influenssarokote on tässä mielessä todella paljon parempi, Muhonen sanoo.
Koska ei-riskiryhmäläiset eivät kolmen rokoteannoksen jälkeen enää käytännössä saa koronaviruksesta vakavaa tautia, tehosteannos heille ei myöskään auta sairaalahoidon tarpeen pienentämisessä.
– Rokotteita on rajallinen määrä, ne maksavat ja valtion rahat kannattaa käyttää tehokkaasti, Muhonen sanoo.
Toisin kuin influenssarokotteita, XBB.1.5-rokotteita ei ole tulossa työterveyden annettavaksi. Hyvinvointialueet järjestävät riskiryhmäläisten tehosteannosten jakelun.
Kattavuus voisi olla suurempi
Kausittainen koronatehosteannos annettiin ensimmäistä kertaa viime syystalvena. Sen kattavuus oli THL:n mukaan 65 vuotta täyttäneiden kohdalla 55 prosenttia.
– Se voisi olla suurempi, mutta on aika samaa tasoa kuin influenssarokotteiden kattavuus, joka on ollut samassa ikäryhmässä noin 60 prosenttia, Muhonen sanoo.
Viime syystalven tulos oli koronatehosteannoksen osalta oli Muhosen mukaan kuitenkin "ihan ok", koska influenssarokotteen ottamiseen riskiryhmät ovat tottuneet jo pitkältä ajalta.
– Toivotaan tietysti viime vuotta parempaa kattavuutta. Rokotteita on varattu riittävästi, vaikka tehostetta otettaisiin enemmän kuin viime syksynä.
Pfizerin rokote odottaa myyntilupaa
Tehosteannoksena käytetään THL:n mukaan lääkeyhtiö Pfizerin uutta Kraken-varianttiin räätälöityä Comirnaty-rokotetta, jos se saa myyntiluvan Euroopan lääkevirastolta. Lääkeviraston on THL:n tietojen perusteella määrä käsitellä uuden rokotteen myyntilupaa tämän kuun lopussa.
Jos rokote saa myyntiluvan, Suomen on THL:n mukaan määrä saada nykyisen yhteishankintasopimuksen perusteella runsas miljoona annosta uutta koronarokotetta syyskuun lopusta alkaen. Niin sanotulla ilmakuplatekniikalla tilatuista rokotteista saadaan vielä noin 300 000 annosta lisää, eli käytettävissä on yli 1,3 miljoonaa annosta.
Muhonen arvioi, että uusi koronarokotteen tehoste voitaisiin antaa loppuvuonna samaan aikaan riskiryhmien influenssarokotteiden kanssa.
Juttua päivitetty kauttaaltaan 18.8. kello 15.57.