Elokuvateatteri Starissa vieraillut Joonas Berghäll tietää Oulun borrelioositapausten määrän kymmenkertaistuneen viimeisten kymmenen vuoden aikana. – Se on aika järkyttävä diagrammi, hän sanoo.
Kuva: Anssi Juntto
Punkkisota-dokumenttielokuvan ohjaaja, käsikirjoittaja ja päähenkilö Joonas Berghäll kaivelee älypuhelimestaan karttaesityksen punkkien eli puutiaisten levinneisyydestä Suomessa.
Kartassa Oulun seutu näyttää yhtä punaiselta kuin Kemin tienoo, mutta puutiaisaivokuume kuuluu kansalliseen rokotusohjelmaan vain Kemin eteläisissä kaupunginosissa ja Simossa – sekä etelämpänä Preiskarin saaressa Raahen edustalla.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut