Metsäteollisuus on investoinut Pohjois-Suomessa kovasti ja yhteiskunta on investoinut pääliikenneväyliin metsäteollisuuden tarpeita varten. Poikkimaantie palvelee myös Stora Enson puutavarakuljetuksia.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Puukauppa on saanut Pohjois-Suomessa uutta vauhtia, kun teollisuuden suuret investoinnit Ouluun ja Kemiin ovat toteutuneet.
Puukauppa kasvoi koko maassa ehkä vajaat parikymmentä prosenttia vuonna 2024, mutta esimerkiksi Pohjois-Pohjanmaalla kasvua kertyi jonkin verran tätä enemmän.
Pohjois-Pohjanmaalta myytiin puuta yksityismetsistä vuonna 2024 noin 700 000 kuutiota enemmän kuin edellisenä vuonna.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut