Teol­li­suu­den isot in­ves­toin­nit saivat puu­kaup­paan lisää vauhtia Oulun seu­dul­la – kas­va­nut kysyntä on nos­ta­nut puun hintaa

Pohjois-Pohjanmaalta myytiin puuta yksityismetsistä vuonna 2024 noin 700 000 kuutiota enemmän kuin edellisenä vuonna. Kasvua on yli 23 prosenttia.

Metsäteollisuus on investoinut Pohjois-Suomessa kovasti ja yhteiskunta on investoinut pääliikenneväyliin metsäteollisuuden tarpeita varten. Poikkimaantie palvelee myös Stora Enson puutavarakuljetuksia.
Metsäteollisuus on investoinut Pohjois-Suomessa kovasti ja yhteiskunta on investoinut pääliikenneväyliin metsäteollisuuden tarpeita varten. Poikkimaantie palvelee myös Stora Enson puutavarakuljetuksia.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Puukauppa on saanut Pohjois-Suomessa uutta vauhtia, kun teollisuuden suuret investoinnit Ouluun ja Kemiin ovat toteutuneet.

Puukauppa kasvoi koko maassa ehkä vajaat parikymmentä prosenttia vuonna 2024, mutta esimerkiksi Pohjois-Pohjanmaalla kasvua kertyi jonkin verran tätä enemmän.

Pohjois-Pohjanmaalta myytiin puuta yksityismetsistä vuonna 2024 noin 700 000 kuutiota enemmän kuin edellisenä vuonna.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä