Te­ko­äly­buu­mi avittaa van­ho­ja­kin yri­tyk­siä kii­to­lauk­kaan – Ti­laus­mää­rien kas­vus­sa kol­me­nu­me­roi­sia lukuja

Tekoälyyn panostavat sijoittajat ovat kääntäneet katseensa yrityksiin, jotka vastaavat tekoälyn edellyttämästä laajasta fyysisestä rakentamisesta.

Sijoittajat panostavat nyt perusinfraa tarjoaviin yrityksiin, joita tarvitaan datakeskusten rakentamiseen ja ylläpitoon. Kuva Nebiuksen Mäntsälän datakeskuksesta.
Sijoittajat panostavat nyt perusinfraa tarjoaviin yrityksiin, joita tarvitaan datakeskusten rakentamiseen ja ylläpitoon. Kuva Nebiuksen Mäntsälän datakeskuksesta.
Kuva: Lehtikuva
Financial Times

Financial Times on kansainvälinen talousmedia. Julkaisemme lehden juttuja suomennettuina. FT on julkaissut tämän jutun 3.5.

Sadat perinteiset teollisuus-, energia- ja kaivosyhtiöt ovat lähteneet tekoälybuumin myötä uuteen nousuun. Sijoittajat panostavat nyt näihin perusinfraa tarjoaviin yrityksiin, joita tarvitaan valtavien datakeskusten rakentamiseen ja ylläpitoon.

Financial Timesin selvityksen mukaan yli 200 eri alojen yritystä, joiden toiminta liittyy datakeskusten tai puolijohteiden toimitusketjuihin, ylitti MSCI World -vertailuindeksin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä