"Korkea aika tehdä ratkaisuja ongelmiin"
OYS ilmoitti sulkevansa ensi maanantaista lähtien viidestä kuuteen leikkaussalia päivittäin. OYSin johtamistapaa pitää muuttaa kaikilla tasoilla, sanoo varapääluottamusmies Anneli Näppä Tehystä.
Tehyn varapääluottamusmies Anneli Näppä on todella huolissaan Oulun yliopistollisen sairaalan (OYS) hoitohenkilökunnan vajeesta ja työuupumuksesta sekä potilasturvallisuudesta.
OYS ilmoitti sulkevansa ensi maanantaista lähtien viidestä kuuteen leikkaussalia päivittäin. Syynä on pula anestesialääkäreistä ja -hoitajista. Kaleva kertoi huhtikuun loppuun kestävästä sulusta keskiviikkona.
Näpän mukaan henkilökuntapula on jatkunut pitkään, ja viimeistään korona-ajan työaika- ja lomamuutokset katkaisi kamelin selän.