
Kaleva kertoi viikko sitten vastakkainasettelusta vanhoillislestadiolaisten ja muun väestön välillä. Verkossa lukijoita pyydettiin kertomaan omista kokemuksistaan.
Kyselyyn tuli yli 300 vastausta. Niiden pohjalta voi päätellä, että kokemukset vastakkainasettelusta ovat yleisiä ja lestadiolaisuuteen liittyvien käsitysten koetaan olevan erityisen vahvoja Oulun seudulla.
Yhteisöön kuulumattomien kommenteissa toistui näkemys siitä, että vastakkainasettelu johtuu ennen kaikkea vanhoillislestadiolaisten itse tekemästä jaottelusta. Monella tähän viittaavat kokemukset liittyivät lapsuusaikaan.
”Lapsena lestadiolaiset kertoivat, että joudun tulimereen. Säikähdin todella! Olin mennyt itkien kotiin, ja äidillä oli melkoinen työ saada minut rauhoittumaan”, eräs lukija kirjoitti.
”Asuin lapsuuteni kunnassa, jossa on paljon lestadiolaisia. Koko ala-asteen ajan kuulin nimittelyä, että olen syntinen ja palan helvetin tulessa”, kertoi toinen.
Useampi vastaaja kertoi ystävyyssuhteen katkeamisesta tietyssä ikävaiheessa.