Tanssitaiteilija Tuuli-Maaria Louhensalo-Lindström esittää toistaiseksi viimeisen teoksensa Oulun tuomiokirkossa. Teos Askeleet luotasi, Maria on duetto, joka kuvaa pääsiäisen mysteeriä Maria Magdalan sekä Jeesuksen näkökulmasta intiiminä ja kehollisena keskusteluna.
Harjoitusten aikana Louhensalo-Lindström on käynyt läpi voimakkaita tunteita. Työ on vahvasti henkilökohtainen.
– Olen rakastunut rooliin, tiimiimme ja teoksen sanomaan. Vielä en ole tuntenut luopumisen tuskaa, vaikka varmasti nekin tunteet tulevat, soolouransa päättävä ballerina toteaa tiedotteessa.
Teoksen suunnittelu on Louhensalo-Lindströmin tilausyhteistyö Oulun tuomiokirkolle. Sen pohjana on sekä apokryfisiä että Raamatun tekstejä, tanssia ja puhetta. Musiikilla on vahva osuus.
– Koettelen arkkitehtuuria, rikon rajoja ja odotuksia hyvällä maulla. Olen epäsovelias tilaa kunnioittaen, Louhensalo-Lindström sanoo.
Taiteilijaryhmään kuuluvat Tuuli-Maaria Louhensalo-Lindströmin lisäksi oululainen näyttelijä Janne Raudaskoski, pianisti Jere Tulirinta sekä sellisti Oskari Elomaa.
Tuomiorovasti Satu Saarinen iloitsee, että pääsiäisen tapahtumissa vahvasti mukana olevat naiset ovat saaneet edustajansa hiljaisen viikon päähahmoksi.
Magdalan Maria on yksi niistä naisista, jotka mainitaan loppuun asti Jeesuksen rinnalla kulkeneiksi, Saarinen sanoo.
Askeleet luotasi, Maria esitetään Oulun tuomiokirkossa 27. maaliskuuta kello 19.