Tanskan ku­nin­kaal­li­set ja Suomen pre­si­dent­ti­pa­ri Ina­ris­sa – Tanskan ja Suomen mi­nis­te­rit ta­pa­si­vat Hel­sin­gis­sä

Tanskan kuningas Frederik X ja kuningatar Mary vierailivat maanantaina Inarin Saariselällä.

Kuninkaallisten kanssa Saariselällä oli myös tasavallan presidentti Alexander Stubb ja hänen vaimonsa Suzanne Innes-Stubb.

Frederik X ja Mary jakoivat sosiaalisen median palvelu Instagramissa kuvan itsestään poron kanssa. Poron perässä reessä näkyy olevan hymyilevä presidentti Stubb.

Tanskan kuninkaalliset kiittelevät Stubbia ja Innes-Stubbia maastohiihdosta ja tutustumisesta Suomen luontoon.

He myös kuvailevat Saariselän suomalaista maisemaa maagiseksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä