Tank­kai­sit­ko autoon vetyä, me­taa­nia tai ilmasta na­pat­tua hii­li­diok­si­dia? Jero Ahola ke­hit­tää Lap­peen­ran­nas­sa uusia polt­toai­nei­ta ja kertoo, miten päästöt saadaan kuriin

Kun Jero Ahola aloitti opiskelut Lappeenrannan–Lahden teknillisessä yliopistossa, tuuli- ja aurinkovoimaa pidettiin huuhaana. Nyt hän on vakuuttunut, että tuuli- ja aurinkovoimalla tuotettu päästötön sähkö tulee olemaan uusi öljy. Lappeenrannassa on jo tehty polttoainetta ilmassa olevasta hiilidioksidista.

– Meille on tullut jatko-opiskelijoita, jotka haluavat muuttaa maailmaa, tehdä sellaista, jolla on merkitystä. Sellaisia ihmisiä tarvitaan, he ovat osa ilmastonmuutoksen ratkaisua, energiatehokkuuden professori Jero Ahola sanoo.
– Meille on tullut jatko-opiskelijoita, jotka haluavat muuttaa maailmaa, tehdä sellaista, jolla on merkitystä. Sellaisia ihmisiä tarvitaan, he ovat osa ilmastonmuutoksen ratkaisua, energiatehokkuuden professori Jero Ahola sanoo.
Kuva: Arttu Laitala

Energiatehokkuuden professori Jero Ahola on ajanut työpaikalleen Lappeenrannan–Lahden teknilliselle yliopistolle sähköautolla. Se sopii "sähkömiehelle" kuten professori itseään kutsuu. Ahola ja hänen vetämänsä tutkijajoukko tutkivat täällä Saimaan rannalla Etelä-Karjalassa, miten sähkön avulla ilmasta saadaan tehtyä polttoainetta.

Ahola on luvannut kertoa, miten sähkö on auttamassa ilmastotavoitetta, jotta päästöt saadaan nollattua vuoteen 2050 mennessä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä