"Tämä on meidän päivä" – Katso kuvat Oulun penk­ka­reis­ta

Oulun lukioiden abiturientit juhlivat penkkareita rekkojen lavoilla kylmästä säästä huolimatta. Tunnelmissa sekoittuivat riemu ja haikeus, kun lukioaika lähestyy loppuaan ja kaverit hajaantuvat eri suuntiin.

Sanni Kärkkäinen (vas.) ja Elvi Sipola kertovat, miten penkkaripäivä on täynnä ohjelmaa.
Sanni Kärkkäinen (vas.) ja Elvi Sipola kertovat, miten penkkaripäivä on täynnä ohjelmaa.
Kuva: Miika Yliniemelä

Tikru-tiikeri ja aasi Ihaa etsivät sopivaa kuvauspaikkaa.

Takana on abigaala ja ruokailu, ja seuraavaksi nämä otukset ja muut Raksilan lukion abiturientit lastautuvat rekkojen kyytiin.

Sanni Kärkkäinen ja Elvi Sipola arvioivat, että vaatetta voi olla päällä jopa liikaakin. Puvun alla on kerrosta kerroksen päällä. Villaa ja fleeceä, ulkohousut ja lämpimät takit.

Ajelun jälkeen on luvassa kuumaa mehua koululla ja illalla jatkot ravintolassa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä