Ravintola Frans palvelee entisellä luotsiasemalla, aivan majakan juurella. Vierailun aikana patiolta saattoi katsella sateenkaarta.
Kuva: Kati Valjus
Ravintolassa
Marjaniemen ilta-aurinko siivilöityy upeasti Ravintola Fransin saliin, jossa on ikkunat kolmeen suuntaan. Keväällä omistajanvaihdoksen kokenut, entisellä luotsiasemalla palveleva ravintola on muuttunut hiukan myös sisustukseltaan. Tumma puu on saanut väistyä keveämmän vaalean puun tieltä.
Emme ole varanneet pöytää, mutta onneksi mahdumme perjantai-iltana vielä syömään. Ravintolassa on noin 30 asiakaspaikkaa ja patiolla lisää, kunhan vain keli sallii: aivan Marjaniemen majakan kupeessa sijaitseva avoin terassi on altis säiden vaihteluille.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut