Täh­täi­mes­sä solujen hy­vin­voin­ti – Ou­lu­lai­nen Ti­me­Ga­te pa­nos­taa Yh­dys­val­to­jen bio­far­ma­sia­mark­ki­noil­le

Mittalaite paljastaa hetkessä, mitä lääketuotantoon käytettäville soluille juuri nyt kuuluu. Uusi tuoteversio virtaviivaistaa valmistusta. – USA:ssa tuntuu olevan kunnon kuhina meidän teknologian suhteen, sanoo toimitusjohtaja Mari Tenhunen. Ainutlaatuinen mittausteknologia sopisi vielä ravinnontuotantoonkin.

Solunesteeseen upotettava mittapää on kehitetty lääkealan bioreaktoreita varten, kertovat Mari Tenhunen ja tuotekehityksestä vastaava Risto Hyypiö.
Solunesteeseen upotettava mittapää on kehitetty lääkealan bioreaktoreita varten, kertovat Mari Tenhunen ja tuotekehityksestä vastaava Risto Hyypiö.
Kuva: Teija Soini

Oululainen TimeGate Instruments Oy toi kolmannen sukupolven mittalaitteensa markkinoille kesäkuussa. Kansainvälistymisen fokus on nyt lääketeollisuudessa ja ennen kaikkea Yhdysvaltojen markkinoilla.

Raman-teknologialle perustuvaa reaaliaikaista mittaamista on kehitetty hartaasti. Lyhytpulssista valoa hyödyntävän laitteen uusi, kompakti tuoteversio on kooltaan enää puolet entisestä.

– Se mahdollistaa skaalautuvuuden, sarjatuotannon, sanoo toimitusjohtaja Mari Tenhunen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä