Syöt­teen luon­to­kes­kuk­seen on tulossa sen pa­ri­kym­men­vuo­ti­sen his­to­rian suurin muutos – ­Nä­ky­vää tulee lop­pu­vuo­des­ta, lupaa puolen mil­joo­nan euron uu­dis­tus­hank­keen pro­jek­ti­pääl­lik­kö Juho Niemelä

Pysyvän näyttelyn lisäksi suunnitelmissa on laittaa tiloja uuteen malliin loppuvuodesta.

Syötteen luontokeskukseen on tulossa sen parikymmenvuotisen historian suurin muutos. Näkyvää tulee loppuvuodesta, lupaa uudistushankkeen projektipäällikkö Juho Niemelä.

Mittava, kustannusarvioltaan liki puolen miljoonan euron hanke, panee kokonaan uusiksi keskuksen pysyvän näyttelyn. Entinen puretaan pois ja uudelle tulee lisää tilaa.

– Vaihtuvat näyttelyt pystytetään jatkossa auditorioon. Sen käyttöä halutaan lisätä nykyisestä ihan jokapäiväiseksi.

Myös rakennuksen aulaa ja yrittäjän vuokraama kahvilatilaa uudistetaan.

Työt tehdään pääasiassa marraskuussa, kun kävijämäärät ovat perinteisesti matalimmillaan ja asiakaspalvelu suljettuna.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä