
Rajuakin keskustelua herättäneet Sykkeli-kaupunkipyörien jatkoa käsitellään yhdyskuntalautakunnassa marraskuussa. Oulun kaupungin yhdyskuntajohtaja Matti Matinheikki kertoo asiasta Twitter-tilillään.
– Oulu on Suomen pyöräilypääkaupunki, Matinheikki kirjoittaa.
Sykkelit tulivat käyttöön kesällä 2019, jolloin niiden käyttö viivästyi reilulla kahdella kuukaudella. Kuluneena kesänä Sykkeleillä ei ajettu kilometriäkään, vaikka palvelun piti olla kaupunkilaisten käytössä jo huhtikuun loppupuolella.
Oulun kaupunki on odottanut pyörien puolalaiselta toimittajalta Nextbike Polskalta 792 810 euron suuruista vakuussummaa, joka on määritelty Sykkelien alkuperäisessä sopimuksessa. Viime keväänä yhtiö esitti, että vakuusmaksu puolitettaisiin, mutta ehdotus tyssäsi periaatekysymyksiin.
Yhdyskuntajohtaja Matinheikki ei ollut halukas kommentoimaan tiistai-iltana kaupungin ja Nextbike Polskan välisiä raha-asioita.