Suuri ta­lo­yh­tiö joutui mak­su­vai­keuk­siin ja ros­kik­set pul­lis­te­le­vat jät­teis­tä – "Me­nee­kö seu­raa­vak­si läm­mi­tys ja vesi poik­ki?"

Rovaniemellä rivitaloyhtiö joutui maksuvaikeuksiin, kun sen suurin osakkeenomistaja ei kyennyt maksamaan vesilaskuja ja vastikkeita. Jätehuolto ei toimi, ja nyt vuokralaiset pelkäävät kotinsa menettämistä.

Peiponpolku 2–6:n rivitalot ovat keränneet vuosien saatossa paljon korjausvelkaa, ja jätehuollon takkuilu on vuokralaisten mukaan vain jäävuoren huippu.
Peiponpolku 2–6:n rivitalot ovat keränneet vuosien saatossa paljon korjausvelkaa, ja jätehuollon takkuilu on vuokralaisten mukaan vain jäävuoren huippu.
Kuva: Jussi Leinonen

Rovaniemellä sijaitsevan suuren rivitaloyhtiön maksuvaikeudet ovat ajaneet taloyhtiön ahtaalle.

Lapin Kansaan otti yhteyttä useampi taloyhtiössä vuokralla asuva henkilö. He kertovat olleensa huolissaan taloyhtiön tilanteesta jo pidempään.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä