Ari Matila kirjoitti (Kaleva 29.1./Lukijalta) suden kannanhoidollisesta metsästyksestä. Matila kirjoitti, kuten lukijapalstalla kuuluukin, oman mielipiteensä.
Ongelmana on tällä hetkellä maaseudun ja kaupunkilaisuuden vastakohtaisuus. Niistä kaupungissa asuvista ihmisistä, joita susi ei kosketa, lähes kaikki ovat suuren susikannan puolesta.
Maaseudulla taas on elinkeinonharjoittajia, joiden elinkeinovapaus ei toteudu, koska liian suuri susikanta estää vapaan elinkeinon harjoittamisen.
Esimerkiksi maanviljelijät, karjankasvattajat, lammastilalliset, koirankasvattajat, lomamökkien vuokraajat ja metsästysmatkailuyrittäjät kokevat taloudellista rajoitetta toiminnassaan.
Koronan takia maalle muutosta haaveilevat usein ajattelevat sinisilmäisesti, että maaseudulla saavat lampaat, hevoset, nautaeläimet ja koirat olla vapaasti irti tai normaalin aidoituksen takana, eli aidoituksen tarkoitus on estää kotieläinten pysyminen omalla maalla ja peltolohkoilla.