Suomi höl­len­tää si­sä­ra­ja­val­von­taa, Ruotsin rajaa val­vo­taan yhä – lo­ma­mat­ka ei ole hy­väk­syt­tä­vä syy saapua Ruot­sis­ta Suo­meen, mutta kun raja on jo takana, mikään ei estä viet­tä­mäs­tä aikaa toi­vo­mal­laan tavalla

Länsirajalla Suomeen saapuvilta vaaditaan yhä hyväksyttävä syy rajanylitykseen Ruotsissa vellovan koronan vuoksi.

Ruotsista Suomeen saapuessa rajanylitykselle täytyy yhä esittää välttämätön syy. Sisärajavalvonta jatkuu 11. elokuuta saakka.
Ruotsista Suomeen saapuessa rajanylitykselle täytyy yhä esittää välttämätön syy. Sisärajavalvonta jatkuu 11. elokuuta saakka.
Kuva: Jussi Leinonen

Ruotsista Suomeen saapuvien sisärajavalvonta jatkuu 11. elokuuta saakka.

Ruotsin koronatilanteen vuoksi Suomeen suuntaavat tulijat pysäytetään, ja rajan saa ylittää vain hyväksyttävästä syystä.

Rajavartioston ohjeistuksessa hyväksyttäviksi syiksi mainitaan paluuliikenne ja ”työmatka tai muu välttämätön syy”. Muihin välttämättömiin syihin lukeutuvat esimerkiksi vapaa-ajan asunto tai ”perheasiat” kuten seurustelusuhde.

Mikä syy on sellainen, ettei se lukeudu yllämainittuihin, Länsi-Suomen merivartioston rajavalvontaupseeri Pekka Niittylä?

– Lomamatka ei kuulu kategoriaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä