Suomen, Ruotsin ja Norjan välisiä lii­ken­ne­jär­jes­tel­miä ke­hi­te­tään noin 2 mil­joo­nan euron EU-ra­hoi­tuk­sel­la

Pohjois-Suomen, -Ruotsin ja -Norjan välisten liikennejärjestelmien ja huoltovarmuuden kehittämiseen investoidaan vajaa kaksi miljoonaa euroa tulevan kolmen vuoden aikana. Investointi tehdään osana New North - Transport, Logistics and Security of Supply -hanketta ja sitä rahoittaa Euroopan unionin alainen Interreg Aurora -ohjelma. Interreg Auroran tarkoitus on parantaa Suomen, Ruotsin ja Norjan pohjoisosien välistä rajan ylittävää yhteistyötä.

Suomesta Pohjois-Pohjanmaan liiton lisäksi New North -hankkeeseen osallistuu Lapin, Kainuun ja Pohjois-Karjalan maakuntaliitot. Lapin liitto on Suomesta hankkeen pääpartneri.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä