Suo­ma­lais­ta val­ko­si­pu­lia saa kau­pois­ta har­voin, ja siihen on syy

Valkosipulin kasvattaminen vei muhoslaisen Antti Hirvosen mennessään kymmenisen vuotta sitten. Ensimmäinen viiden kilon istutuserä on muuttunut 500 kiloksi, mutta sekin riittää vain harvoille ja valituille.

Oulu

Muhoksen paroonina tunnettu Antti Hirvonen on laskenut, että jos suomalaisten valkosipulin nälkä haluttaisiin kattaa kotimaisella tuotannolla, viljelyalaa pitäisi kasvattaa nykyisestä 70 hehtaarista 500 hehtaariin. Se ei ole näköpiirissä, vaikka suomalaisia kiinnostaa lähiruoka ja kotimaisen valkosipulin maku päihittää kauempaa tulleet kilpailijat.

Radio Kalevan haastattelussa Hirvonen jakaa ohjeen helppoon valkosipulidippiin, joka menee niin perunoiden, kasvisten kuin lihankin kaverina. Lisäksi saamme tietää, mitä eroa erilaisissa valkosipuleissa on, millaisia haasteita kasvattajat pohjoisen perukoilla joutuvat taklaamaan ja miksi yhteistyö alueen muiden yrittäjien kanssa on elinehto.

Toimittaja on Heli Koppelo.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä