Pirkanmaalla Akaan 21 000 ihmisen väestöä hoitava terveydenhuollon yksikkö on onnistunut siinä missä monet eivät ole: hoitojonot on pääosin purettu, rekrytointivaikeudet helpottaneet ja henkilöstö viihtyy työssään.
Oulussa ja Pohjois-Pohjanmaalla tulee myös antaa sote-alan työntekijöille viesti, että työtämme arvostetaan ja että se voi edelleen olla houkuttelevaa ja palkitsevaa. Monet meistä rakastavat työtään, puhutaan jopa kutsumusammatista.
Muille aloille siirtyneet hoitoalan ammattilaiset on syytä houkutella kokeilemaan hoitoalan työtä vielä uudelleen, vaikkapa ammatinharjoittajina muun työnsä ohessa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut