Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Sodan lait

Sanontojen mukaan maassa on aina armeija, ellei oma niin vieras. ”Jos haluaa rauhaa, on valmistauduttava sotaan”. ”Hajota ja hallitse” on ollut Putinin menetelmä. Hän on saanut monet Euroopan maat riippuvaisiksi Venäjän energiasta.

Asiassa on myös kysymys rosvon ja poliisin suhteesta: rosvo on aina askeleen edellä ja poliisin pitää toimia lain mukaan, mutta rosvolle laki ei muodosta estettä. Eivät niin sanotut pakotteet vaikuttaneet mitään siihen, kun Venäjä otti Krimin haltuunsa. Eivätkä nämä nykyiset pakotteet ole haitanneet Putinia, vaan Venäjän kansaa, josta Putin vähät välittää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut