Si­vis­tys­toi­men johtaja Mika Pent­ti­lä: Hiuk­ka­vaa­ran koulun pa­mah­dus on vakava – "En ole koskaan aiemmin tör­män­nyt vas­taa­vaan"

Oulun poliisilaitos tutkii kahta räjähteisiin liittyvää tapausta. Toisessa tapauksessa alaikäiset aiheuttivat pamauksen koulun välitunnilla. Toisessa tapauksessa on kyse laittomien pyroteknisten tuotteiden myymisestä.

Sivistys- ja kulttuurijohtaja Mika Penttilä pitää Hiukkavaaran koululla tapahtunutta pamausta vakavana.
Sivistys- ja kulttuurijohtaja Mika Penttilä pitää Hiukkavaaran koululla tapahtunutta pamausta vakavana.
Kuva: Pekka Peura

Koululaisten räjähteiden käyttö ja kesken koulupäivän sattunut pamaus on Oulun kaupungin sivistys- ja kulttuurijohtaja Mika Penttilän mukaan hyvin harvinaista ja yllättävää.

Hän pitää tilannetta vakavana ja sanoo, että tällaisista tapauksista pitää olla myös seuraamuksia.

– En ole pitkän työurani aikana koskaan aiemmin törmännyt vastaavaan tilanteeseen. Tällainen tapaus on hyvin huolestuttava ja meidän on käytävä oppilaiden kanssa läpi sitä, mistä on kysymys.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä