
Osuuskauppa Arina teettää parhaillaan kosteusvaurioremonttia Kuivasjärvellä pitkään toimineeseen Sale-myymälään.
Ainakin yksi myymälän sisäseinistä oli päässyt silminnähden homehtumaan useiden metrien matkalta. Seinäalue on kylmätuotehyllyjen takana ja vaurio on siten päässyt muodostumaan piilossa.
Tilanne havaittiin kylmäkoneiden huollon yhteydessä ja on aiheutunut koneiden tuottamasta kosteudesta ja kondenssivedestä, arvioi Arinan toimialajohtaja Mikko Polso.
– Tilanteen selviämisen jälkeen Arina tilasi rakennusterveysasiantuntijan tutkimaan myymälän rakenteet ja antamaan vaurioituneelle osalle korjaustyöohjeet. Vaurio rajoittuu kylmähyllyjen kohdalla oleviin seiniin.
Asiantuntijan ohjeistuksen mukainen remontti on ollut käynnissä elokuun lopulta. Kosteusvaurioalue on osastoitu ja eristetty remontin ajaksi eikä siitä ole haittaa asiakkaille ja henkilöstölle, Polso sanoo.
Hän korostaa, että Salen henkilöstö ei ole saanut sisäilmaongelmiin viittaavia oireita.
Polson mukaan remontti valmistuu syyskuun aikana.