Sallan seurakunta suunnittelee laajoja hakkuita Sallan Pirttivaaraan. Matkailualueen ytimeen tulevien hakkuiden laajuus olisi yhteensä noin 56 hehtaaria, joista noin 33 hehtaaria toteutettaisiin avohakkuuna.
Seurakunnan omistama maa on Pirttivaaran pohjoispäässä kolmella palstalla. Vaaraa ympäröi Sallatunturi, Ruuhitunturi ja läheinen Sallan kansallispuisto.
Avohakattavaksi suunnitellulla alueella on vanhaa kuusimetsää, kahdella muulla palstalla on aikanaan harvennettua sekä ainakin osittain aurattua mäntyvoittoista metsää.
Sallan seurakunnan kirkkoherra Kimmo Kieksin mukaan seurakunta ei vielä ole saanut arviota mahdollisesta hakkuutuotosta.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut