Sdp:n Antti Lindman nyt kes­kel­lä so­siaa­li­sen median nat­si­ko­hua – "Kuten sanoin, en ole ollut nat­si­symp­paa­ja silloin enkä nyt"

Vantaalaisen leffaryhmän yli 20 vuotta vanhat kuvat vuotivat nettiin. Mukana kuvissa on sdp:n puheenjohtajakisan ennakkosuosikki, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman, joka esiintyy kuvassa kuula-ase kädessä alastomana tonttulakki ja musta huppu päässään. Kaksi vierustoveria on kohottanut kätensä hitler-tervehdykseen.

Sdp:n puheenjohtajaksi Sanna Marinin jälkeen tähtäävä Antti Lindtman on somekohun keskellä parinkymmenen vuoden takaisista valokuvista.
Sdp:n puheenjohtajaksi Sanna Marinin jälkeen tähtäävä Antti Lindtman on somekohun keskellä parinkymmenen vuoden takaisista valokuvista.
Kuva: Lännen Media

Sdp:n puheenjohtajakisan ennakkosuosikki, kansanedustaja Antti Lindtman, 40, on sosiaalisen median myrskyn silmässä, kun hänen kaveripiirinsä "Team Pahan" lukioaikaisia vapaa-ajankuvia ilmestyi Twitteriiin.

Yhdessä kuvassa Lindtman seisoo tonttulakki ja musta huppu päässä alastomana muovikuula-ase kädessään. Hänen vieressään kahden muun nuoren miehen käsi on ojennettu hitler-tervehdykseen. Lindtman on itse vaatinut Petteri Orpon (kok.)

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä