SDP ei halua kii­reh­tiä hal­li­tuk­sen ha­lua­maa pe­rus­tus­lain muu­tos­ta – Poliisi voisi kuun­nel­la pu­he­lui­ta ennen ri­kos­epäi­lyä

SDP pitää tärkeänä, että toimivaltuuksista säädettävät lait käsiteltäisiin perustuslain muutoksen yhteydessä.

Helsinki
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen mukaan puolue ei tue perustuslain muutosta kiireellisenä.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen mukaan puolue ei tue perustuslain muutosta kiireellisenä.
Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva

SDP ei tue hallituksen esittämää perustuslain muutosta kiireellisessä menettelyssä. Puolue linjasi kannastaan eduskuntaryhmän kokouksessa torstaina.

Kyseisellä perustuslain pykälän 10 muutoksella tähdätään muun muassa siihen, että poliisi voisi käyttää tiedustelun keinoja ja esimerkiksi kuunnella puheluita jo ennen varsinaista rikosepäilyä.

Nykyisin kotirauhan suojan ja luottamuksellisen viestin salaisuuden rajoittaminen rikosten torjunnassa edellyttää pääsääntöisesti konkreettista ja yksilöityä rikosepäilyä.

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen sanoi toimittajille eduskunnassa, että "näin lähellä eduskuntavaaleja" ei ole perusteltua tuoda perustuslain muutosta eduskuntaan kiireellisessä menettelyssä. Eduskuntavaalit järjestetään ensi keväänä.

SDP pitää tärkeänä, että varsinaiset substanssilait, joissa säädetään toimivaltuuksista, käsiteltäisiin samassa yhteydessä perustuslain muutoksen yhteydessä.

– Varsinaiset substanssilait olisivat tulossa tämän hetken tiedon mukaan vasta syksyllä eduskunnan käsittelyyn. Ei olisi ihanteellista käsitellä perustuslain muutosta kiireellisellä menettelyllä ensin ja antaa ikään kuin vapaat kädet varsinaisten substanssilakien säätämiseen, Tuppurainen sanoi.

Perustuslain muutos on tarkoitus tulla voimaan mahdollisimman pian. Perustuslain muuttaminen kiireellisenä vaatii kuitenkin eduskunnassa viiden kuudesosan enemmistön.

Muutostarpeet tunnistetaan

Tuppuraisen mukaan SDP tunnistaa, että perustuslain pykälään 10 liittyy muutostarpeita.

– Meidän tulee vastata muuttuneeseen turvallisuustilanteeseen ja järjestäytyneen rikollisuuden tuomiin uusiin uhkiin tai esimerkiksi Venäjän vakoiluun. Viranomaisille on oltava riittävät tiedusteluvaltuudet ehkäistä tällaisia rikoksia, Tuppurainen sanoi.

Helsingin Sanomat kertoi maanantaina, että yksityiselämän perustuslaillista suojaa kaventava hanke repii SDP:n ryhmää. Tuppuraisen mukaan ryhmän torstainen päätös syntyi huolellisen pohdinnan ja keskustelun perusteella.

Ilmoita asiavirheestä