Tiistaiaamun uutinen Yhdysvalloista kertoi liittovaltion hyväksyneen reilun 300 miljoonan euron arvoisen mahdollisen asekaupan Suomeen. Kaupassa Suomi on tarjoutunut ostamaan enintään 40 kappaletta Sidewinder AIM-9X -ohjuksia ja 48 kappaletta AGM-154 -liitopommeja. Aseet tulevat Ilmavoimien hävittäjiin.
Sidewinder on lämpöhakuinen ilmataisteluohjus, AGM-154 puolestaan hävittäjästä pudotettava liitopommi maakohteiden tuhoamiseen. Aseen kantama voi olla jopa yli 100 kilometriä.
Aseet ovat jo Hornet-hävittäjistä tuttuja.
Kyseessä on iso puolustusvälinekauppa, mutta samalla se on jatkumoa viime aikojen toinen toistaan seuranneille päätöksille.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut