Sal­las­sa ka­don­nut sak­sa­lais­nai­nen ta­voi­tet­tu Venäjän puo­lel­ta, asiaa tut­ki­taan nyt epäil­ty­nä val­tion­ra­ja­ri­kok­se­na

Sallassa Saijan kylällä kadonneen saksalaisnaisen etsinnät on lopetettu, ja tieto naisen olinpaikasta on selvinnyt, tiedottaa poliisi.

Rajavartiolaitoksesta vahvistetaan, että asiaa tutkitaan tällä hetkellä epäiltynä valtionrajarikoksena.

– Hänet on tavoitettu Venäjän puolelta. Olemme vaihtaneet henkilöstä tietoa Venäjän rajaviranomaisten kanssa, kertoo tutkinnanjohtaja Frans Hietanen Lapin rajavartiostosta.

Hietanen toteaa, ettei pysty tässä vaiheessa esitutkintaa kertomaan enempää siitä, missä kunnossa nainen on, tai onko hän Venäjällä kiinniotettuna.

Nainen tavoitettiin Hietasen mukaan Venäjän puolelta elokuun loppupuolella.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä