Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Saksan tul­va­ka­tast­ro­fi – po­pu­lis­min sijaan meidän tulisi jär­jel­li­ses­ti kes­kus­tel­la maail­man on­gel­mis­ta

Saksan tulvakatastrofi on järkyttänyt meitä kaikkia ja ajatukset ovat nyt uhrien, omaisten ja läheisten luona. Katastrofin yhteydessä on tärkeää muistaa, että vastaavia luonnonkatastrofeja on tapahtunut kautta aikojen.

Esimerkiksi Saksan Thüringenin osavaltiossa vuonna 1613 tapahtuneen vedenpaisumuksen uhriluku oli 2 261 ja vuonna 1953 tapahtunut tulvakatastrofi vaati Alankomaissa 1 835 kuolonuhria.

Saksan meteorologisen instituutin ilmasto-osaston johtaja Florian Imbery kertoi tulvan jälkeen haastattelussa, että pitää tulvakatastrofin ja ilmastonmuutoksen liittämistä toisiinsa kyseenalaisena. Hänen mukaansa vuodesta toiseen tapahtuvat sään vaihtelut ovat asian yhteydessä merkittävämmät syyt kuin yleiset trendit.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut