Sää muuttuu ensi viikon puo­les­sa välissä epä­va­kaak­si, tors­tai­na voi olla huono ajokeli – kovat pak­ka­set lauh­tu­vat

Oulun seudulla jatketaan ensi viikkoon vielä melko kovissa pakkaslukemissa.

Ensi yönä pakkasmittari voi laskea 30 asteeseen. Maanantaina aurinko kuitenkin lämmittää niin, että lämpötila kohoaa noin -17 asteeseen.

Selkeä sää jatkuu tiistaina mutta kovimmat pakkaset helpottavat. Aurinko jatkaa paistamistaan ainakin valtaosan päivästä ja lämpötila voi kohota jopa -12 asteeseen.

Keskiviikko tuo tullessaan lounaasta saapuvan matalapaineen ja mahdollista pilvisyyttä. Keskiviikkona voi myös sadella ajoittain lunta, arviolta noin 2–5 senttimetrin verran.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä