Ruo­ka­vi­ras­to: Ou­lu­lai­sen Ko­ti­va­ran li­ha­eris­tä ei löy­ty­nyt E-he­pa­tiit­tia – vi­ruk­sen al­ku­pe­rää yri­te­tään sel­vit­tää juurta jaksain

Kotivaran tuotteissa esiintyvä virus on hepatiitti E:n genotyyppiä 3, joka on tyypillisesti elintarvikevälitteinen.

Kotivaran toimitusjohtaja Janne Piikivi kertoo, ettei yhtiö ole aikaisemmin joutunut tekemään takaisinvetoja.
Kotivaran toimitusjohtaja Janne Piikivi kertoo, ettei yhtiö ole aikaisemmin joutunut tekemään takaisinvetoja.
Kuva: Pekka Kallasaari

Oululaisen Kotivaran toimistolla eletään yhä epätietoisuuden vallassa. Ruokavirasto ei ole vielä toistaiseksi saanut selville E-hepatiittia sisältävän raaka-aineen alkuperää.

Maaliskuu on tuntunut pitkältä, sillä Kotivara tiedotti ensimmäisistä E-hepatiittilöydösten takia tehdyistä meetvurstierien takaisinvedosta jo yli kaksi viikkoa sitten. Viisi päivää myöhemmin myynnistä vedettiin lisää makkaroita.

Torstaina epätietoisuuden savuverho selkeni hieman, kun Kotivaran toimitusjohtaja Janne Piikivi sai Ruokavirastolta ennakkotiedon, jonka mukaan tutkituissa Kotivaran lihaerissä ei ole hepatiittilöydöksiä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä