Ro­va­nie­men mar­jan­poi­mi­joil­la nyt 83 tar­tun­taa – per­jan­tai­na tes­tat­tiin myös Ke­mi­jär­ven poi­mi­joi­ta, tes­tauk­sia saa­te­taan laa­jen­taa koko Lappiin

Rovaniemellä on tällä viikolla testattu yhteensä 315 ulkomaalaista marjanpoimijaa.

Rovaniemellä koronan varalta on testattu yhteensä 315 ulkomaalaista marjanpoimijaa. Tartuntoja on todettu tähän mennessä 83.
Rovaniemellä koronan varalta on testattu yhteensä 315 ulkomaalaista marjanpoimijaa. Tartuntoja on todettu tähän mennessä 83.
Kuva: Iiro Kerkelä

Rovaniemellä testattujen marjanpoimijoiden keskuudesta on löytynyt perjantai-iltaan mennessä yhteensä 83 koronavirustartuntaa.

Torstaihin mennessä Rovaniemellä testattiin 273 marjanpoimijaa, ja uusimmat tartunnat on todettu eilen testatuilla.

Rovaniemellä testattiin perjantaina lisäksi 42 marjanpoimijaa, jotka työskentelevät Kemijärvellä. Kyseiset henkilöt kuuluvat samoihin yrityksiin kuin muut testatut, ja he ovat olleet samoissa tiloissa Rovaniemellä toimivien marjanpoimijoiden kanssa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä